Sadzonki

Oferuje sadzonki maliny odmiany Polana oraz Polka.

  • Sadzonki
  • s2
  • s3
  • s4

Mateczniki i plantacje, zgodnie z polskim ustawodawstwem, są pod stałym nadzorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin, gdzie gleba i sadzonki badane są na obecność chorób i szkodników kwarantannowych. W żadnym innym kraju Europy Zachodniej przepisy fitosanitarne nie są tak restrykcyjnie przestrzegane jak w Polsce, co wyróżnia polskie sadzonki na tle roślin pochodzących z pozostałych krajów Unii Europejskiej.

Podstawowe informacje.

Zakupione u nas sadzonki Malin można sadzić na obszarze całego kraju. Jest to roślina kwitnąca późno i odporna na wiosenne przymrozki. Dla rozpoczynających swoją przygodę z uprawą Malin polecam odmianę Polana. Jest to odmiana powtarzająca, ale owocuje głównie na tegorocznych pędach, dojrzewanie owoców na
tegorocznych pędach rozpoczyna się w drugiej dekadzie sierpnia, wzrost rośliny jest silny, pędy pokryte są szczątkowymi kolcami. Owoce o średniej wielkości,
szeroko stożkowate, czerwone z połyskiem, zwarte, smaczne. Odmiana uniwersalna deserowo-przetwórcza.

Kiedy i gdzie sadzić?

Maliny proponuje sadzić późną jesienią lub wczesną wiosną, ponieważ wtedy sadzonki rozpoczynają ukorzenianie się, co powoduje szybszy start, a zarazem lepszy wzrost w pierwszym roku po posadzeniu. Najlepszym terminem sadzenia jest okres jesienny, ponieważ wtedy są lepsze warunki wilgotnościowe gleby.
Pod plantację maliny nadają się wyłącznie gleby o bardzo dobrych właściwościach fizycznych. Krzewy sadzi się na stanowisku słonecznym lub w lekkim półcieniu, unikając stref przemarzania lub gwałtownych wiatrów. Pod plantację maliny dobre będą wyłącznie gleby o bardzo dobrych właściwościach fizycznych. Krzew wymaga gleby lekkiej, żyznej i bogatej w próchnicę, raczej kwaśnej (pH 5,5-6,5) i średnio zwięzłej, o dużej pojemności wodnej. Powinno się unikać wapnowana gleby. Bardzo ważnym elementem jest nawożenie organiczne stanowiska. Najbardziej wartościowe jest zastosowanie kilka tygodni przed sadzeniem obornika w dawce 40-50 t/ha. Jeśli nie mamy obornika, zaleca się stosowanie nawozów zielonych oraz substancji wspomagających. Przed samym sadzeniem usuwamy korzenie suche i zranione, a następnie przycinamy lekko końce pozostałych korzeni. Maliny najlepiej sadzić ręcznie po jednej lub po dwie młode rośliny obok siebie. Można kopać pojedyncze dołki lub wykopać bruzdę i ustawić w niej pionowo rośliny w ww. odległości, przykrywając ich korzenie ok. 8-centymetrową warstwą gleby i udeptując. Należy zakopać sadzonkę do wysokości trzeciego pąka, licząc od nasady. Korzenie powinny być dobrze rozłożone na wszystkie strony. Ostatnim krokiem jest przycięcie wszystkich pędów nad powierzchnią ziemi. Podobnie postępujemy z rośliną w pojemniku, umieszczając ją w dołku nieco większym od bryły korzeniowej, tak by jej górna powierzchnia znajdowała się na poziomie ziemi. Po zakopaniu należy uformować wokół niewielką misę do podlewania i obficie podlać.
Nie należy zapomnieć o przycięciu każdego pędu tuż nad powierzchnią ziemi, powyżej trzeciego widocznego pąka, utworzonego na wysokości 20-30 cm nad ziemią, co przyspiesza wyrastanie nowych pędów. Aby zapobiec przemarznięciu pąków znajdujących się na szyjcie korzeniowej, wokół posadzonych roślin usypuje się kopczyk z ziemi. Wiosną kopczyki rozgarnia się, spulchniając przy tym glebę wokół roślin.
Optymalna głębokość dołków wynosi 20-30 cm. Zalecana gęstość sadzenia powinna wynosić 0,3-0,5 m w rzędzie i 1,6-2 m między rzędami w uprawie amatorskiej. Ostateczna rozstawa zależy od narzędzi używanych do ich pielęgnacji i sposobu prowadzenia malin – odległość miedzy rzędami na plantacji w formie pojedynczego szpaleru wysokiego wynosi 2,5 m, a już na plantacji w formie szpaleru podwójnego w formie V lub szpaleru zmienianego – odległość zwiększa się do 3-3,2 m. Mniejsze odległości między rzędami można zastosować na małych plantacjach i przydomowych ogródkach, gdzie nie zachodzi potrzeba używania dużych maszyn. I tak np. odmiany silnie krzewiące się, mona sadzić w rzędzie nawet co 0,5 m, zaś odmiany słabo krzewiące się, jeszcze gęściej, co 0,3 m.

Pielęgnacja sadzonek.

W roku po posadzeniu, wiosną przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego rośliny należy dostarczyć jej wieloskładnikowy nawóz, a glebę wokół krzewu spulchnić do głębokości ok. 5 cm, przekopując jednocześnie nawóz. Później trzeba odchwaszczać glebę wokół malin, usuwając systematycznie chwasty. By utrudnić ich powstawanie, można glebę u podstawy krzewu przykryć dobrze rozłożonym obornikiem lub słomą.

Pinterest